poniedziałek, 14 grudnia 2009

Nihil novi sub sole ...

( ... czyli szczypta pustego pokrzepienia, w całym tym globalnym nieporozumieniu)


Łudzimy się, żyjąc w świecie, gdzie wszystkie wartości posiadają charakter tymczasowy. Po czym znikają z powierzchni ziemi. Pozostawiając po sobie ulotne, często przedefiniowane w swoich nadinterpretacjach idee, dla których w pewnych sytuacjach jesteśmy w stanie poświęcić nasze życie. (Stanowiące jedyną namacalną wartość tymczasową). Nie znaczy to, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku przelewania z pustego w próżne. (Choć dodający otuchy wydaje się być fakt, iż to my sami możemy sobie przepisać od tego obowiązku bezterminowe zwolnienie). Tak więc, by nie pogrążać się jeszcze bardziej w tej czczej retoryce naszych wewnętrznych dygresji, jak gdyby nigdy nic róbmy to, co do nas należy. Póki jest na to czas i miejsce, pielęgnujmy wszystko co uważamy za stosowne w swojej tymczasowości. Przeżuwajmy kęsy naszej egzystencji wolno, długo i starannie. Wydalając z siebie jak najmniej nieużytków. Biorąc pod uwagę niepodważalność faktu, iż jesteśmy tylko elementem przejściowym, wszelka łapczywość i zachłanność może się zakończyć przedwczesnym zadławieniem i z góry jest pozbawiona jakiegokolwiek również przejściowego sensu. Posiadającego jednak swoją tymczasową moc, ukrytą w trzech dość znanych stwierdzeniach:
 • z piachu do piachu
 • nie wyśpisz się na zapas
 • z pustego się nie przeleje
Owe stwierdzenia możemy kontemplować zarówno na płaszczyźnie empirycznej jak i racjonalnej.

13 komentarzy:

 1. OJ... a miałem nadzieję na uśmiechniętego Kopacza...

  no tak. jesteś filozofem.

  więc może się uśmiechasz, nawet, gdy piszesz np:
  "Przeżuwajmy kęsy naszej egzystencji wolno, długo i starannie"
  :))))))))))
  uściski, wielkie i męskie:))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się uśmiechać często, koi to moją tymczasowość :) Aczkolwiek czoło noszę zawsze przymarszczone.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba stosować jakieś kremy czy coś...? :))))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Na zmarszczone czoło, czy na tymczasowość?

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja lubię swoją tymczasowość :) Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. I bardzo dobrze. To dodaje pogody ducha :)

  OdpowiedzUsuń
 7. tymczasowość i anonimowość...z perspektywy kosmosu oczywiście:)

  OdpowiedzUsuń
 8. jak spożytkowalibyśmy nasze nie ulegające watpliwości potencjały, gdyby nie ,,przedefiniowane w swoich nadinterpretacjach idee" :-D

  OdpowiedzUsuń
 9. ...tymczasowość jest the best...:)....wszak jesteśmy tu tylko na chwilę.....uśmiechaj się OCZAMI Kopaczu....wtedy czoło jest gładkie...i myśli cieplejsze...:)...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 10. czasem nie trzeba zadawać zbędnych pytań o sens sensu, o cel życia - czasem lepiej przyjąć, że to życie jest celem, i już :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwierz mi, próbowałem tego zabiegu wiele razy. Niestety, ten euforyczny stan nie trwał z reguły zbyt długo. Wcześniej czy później "materia" na nowo zaczęła dopytywać się o swoje "arche".

  OdpowiedzUsuń
 12. a tak, tak, bo materia boi sie, że się zagubimy! Ale od czasu do czasu wyłączyć zastanawianie i otworzyć się na euforię? Czemu nie! Chociaż dla tych kilku chwil :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się z tym. To czas tzw. nieskrępowanej ulgi.

  OdpowiedzUsuń