wtorek, 12 kwietnia 2011

Lapida 39

Mówią wieki - czyli personifikacja w znaczeniu uliczno-potocznym:

Stado bydła z ludzką twarzą lub cokolwiek, co się nawinie na język stwarzając pozór rozumnej i myślącej masy. Przy czym pojęcie "masy" jest pojęciem złożonym z możliwością rozkładu na poszczególne elementy zwane "indywiduami". Słowo "pozór" zachowuje aktualną wartość wobec wszystkich "indywiduów" wchodzących w skład masy.
Z całej tej retorycznej stylistyki najbardziej zwycięsko wychodzą kamienie. A to ze względu na dar wiecznego milczenia (choć nie zawsze ;).

6 komentarzy:

 1. milczenie ostatnie stadium naszego wewnetrznego spokoju moze cos takiego istnieje moze jest tylko rezygnacja akceptacja ta tez wycisza ale milczenie gdy nalezy sie wygadac szkoda takiego kamienia

  OdpowiedzUsuń
 2. A co wtedy z tym złotem... idąc za przysłowiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. BYDŁO BY SIĘ OBRAZIŁO ...A TA WIELKA MASA SKRETYNIAŁYCH , TĘPAWYCH ANALFABETÓW W WIĘKSZOŚCI WTÓRNYCH TO PO PROSTU LUDZIE (nie bójmy się nas nazywać po imieniu :) ),KTÓRZY ŚLINIĄ SIĘ NA BYLE GÓWNO,DOSTAJĄ WYTRZESZCZU OCZU NA WIDOK KOLEJNEGO TELEFONU Z CUDAMI NA KIJU, PĘDZĄ TYMI ULICAMI JAKBY MIELI JAKIŚ CEL A NA KOŃCU BYŁO WIADRO ZŁOTA, WYKONUJĄC CIĄGLE TE SAME CZYNNOŚCI BEZ ZASTANOWIENIA MACHINALNIE I DO OBRZYDZENIA ZATRACAJĄC SIĘ W TYM "ŚWIECIE, KTÓRY JEST SKOMERCJALIZOWANY I PRZEREKLAMOWANY, WSZYSTKIM CO SIĘ DA" DO KTÓREGO I JA SIĘ ZALICZAM I JESTEM JEGO CZĘŚCIĄ. I ŁAPIE SIĘ NA TYM ZE TURLAM SIĘ W TYM KOŁOWROTKU JAK KRETYN BEZ CELU POZBAWIONY MYŚLI, UCZUĆ ...WSZYSTKIEGO. CHWILO TRWAJ HA HA HA ;) POZDRAWIAM POWIEDZMY W MILCZENIU BO WOKÓŁ TYLE SZUMU

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś kiedyś dokonał parafrazy lub raczej parodii sławnego powiedzenia i wyszło: "Człowiek - to brzmi durnie!"

  OdpowiedzUsuń
 5. brakciszy myslal , ze milczenie zlot... a tu pytanie?:-)inna interpretacja to prowokacja.... a cala literatura to madrosci czy gadulstwo ? nie zawsze slowo jest wezem, czasem pomaga. wszystko w swoim czasie...czlowiek to ja i ty...a glupota - choroba dziedziczna, nawet genetycznie nie do wykluczenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja myślę, że gadulstwo płynące z mądrości serca :):)

  OdpowiedzUsuń